tech

Магазин

Самсунг направи ултра-заоблен монитор со фантастична технологија

А1он
Самсунг направи ултра-заоблен монитор за љубителите на таквиот облик и особено висока резолуција. Целта на „1000R“ мерката на новиот монитор е наменет за да одговара
Магазин

Гили ќе вложи 326 милиони долари во сателити за самоуправувачки автомобили

А1он
Кинеската приватна компанија Гили вложува 326 милиони долари за изградба на мрежа на сателити што ќе бидат одговорни за самоуправувачки автомобили. Гили се занимава со
Магазин

Епл казнет со 500 милиони долари за забавување на постарите „ајфони“

А1он
Американскиот технолошки гигант Епл ќе треба да плати вкупна отштета од 500 милиони долари на корисници, по обвиненијата дека компанијата ги правела постарите „ајфони“ побавни.
Магазин

Џојстикот на Плејстејшн 5, најверојатно, ќе ги бележи реакциите на телото

А1он
Сони внимателно ги крие тајните поврзани за најновата конзола на Плејстејшн во најава, но тие сè повеќе „случајно“ се откриваат и „протекуваат“ во јавноста. Меѓу
Магазин

ВИДЕО: Неуништиво стакло за складирање податоци

А1он
Мајкрософт, по сè изгледа, пронајде начин – да сочува поголемо количество податоци на неуништив материјал. Новата технологија користи посебно стакло и ласери за впишување податоци.
Магазин

Мајкрософт со нов антивирусен софтвер за Андроид и „iOS“

А1он
Мајкрософт планира да изнесе свој антивирусен одбранбен софтвер за Андроид и „iOS“до крајот на оваа година. Софтверот развива апликации за мобилниот оперативен систем кој е