„Епл“ го одложи претставувањето на новиот „Ајфон“

Од:

Компанијата „Епл“ ја презакажа планираната презентација на новите модели паметни телефони Ајфон за еден месец подоцна, односно кон крајот на октомври.

Како што соопшти изданието Бизнис инсајдер, во октомври ќе биде претставен моделот Ајфон 12 со работа на 4Г мрежата, а во ноември ќе биде претставен паметниот телефон што работи на 5Г мрежата.

Според американските медиуми, одложениот датум на промоција се должи на временото запирање на работата на фабриките во Кина поради коронавирусот.

Блумберг дознава дека „Епл“ годинава ќе ги претстави четирите паметни телефоини: Ајфон 11 про и Ајфон 11 про макс, додека останатите два се следните верзии на основниот модел Ајфон 11. И ова издание потврди дека презентацијата на новите модели, која традиционално се одржува во септември, може да се помести за неколку недели.

Би можело да ве интересира

Епл гради две големи парк-ветерници во Данска

Ана Ололовска

Епл планира да произведе 75 милиони 5Г „Ајфони“ до крајот на годинава

Ана Ололовска

Епл е највредна компанија на светот, го надмина нафтениот гигант

А1он

ВИДЕО: Лидерите на Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл демантираат дека ја задушуваат конкуренцијата

Ана Ололовска

Форбс: Епл и понатаму највреден светски бренд

Ана Ололовска

Првите луѓе на Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл на сослушување пред американските конгресмени

Ана Ололовска