samsung

Свет

Помилуван директорот на Самсунг кој беше во затвор поради поткуп

А1он
Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол го помилува потпретседателот на Самсунг Електроникс, Ли Јае Јонг за да помогне во надминување на „националната економска криза“, соопшти денеска јужнокорејското
Економија

Самсунг преговара за зголемување на цената на чиповите

А1он
Јужнокорејскиот електронски гигант Самсунг Електроникс преговара со клиентите за да ги зголеми цените на чиповите оваа година за 20 отсто, јави Блумберг. Многу производители на
Економија

Зара, Самсунг и Пејпал меѓу најновите компании што ги затворија бизнисите во Русија

А1он
Се чини дека услугите и производите ќе станат поретки во Русија, откако денеска уште компании објавија дека ги прекинуваат врските во знак на протест против
Економија

„Самсунг“ ќе гради фабрика за полупроводници во САД од 17 милијарди долари

А1он
Во следните три години Самсунг планира да изгради фабрика за полупроводници од 17 милијарди долари во близина на Остин, Тексас како дел од напорите да
Економија

„Самсунг“ ќе гради фабрика за полупроводници во вредност од 17 милијарди долари

А1он
Јужнокорејската технолошка компанија „Самсунг електроникс“ планира да гради фабрика за полупроводници во вредност од 17 милијарди долари во САД, во округот Вилијамсон, Тексас. Како што
Магазин

Наследниците на „Самсунг“ мораат да платат 10,8 милијарди долари данок на наследство

А1он
Над 10,8 милијарди долари за данок за наследство треба да платат наследниците на Ли Кун Хи, претседателот на електронскиот гигант Самсунг, кој почина во октомври,
Економија

Самсунг и Ел-Џи преговараат за индустриска соработка

А1он
Јужнокорејскиот конгломерат Самсунг Електроникс (Samsung) започна преговори со конкурентската компанија Ел-Џи (LG) за набавка на ЛЦД ТВ екраните, среде најавената транзиција кон производство на нова
Магазин

Самсунг направи ултра-заоблен монитор со фантастична технологија

А1он
Самсунг направи ултра-заоблен монитор за љубителите на таквиот облик и особено висока резолуција. Целта на „1000R“ мерката на новиот монитор е наменет за да одговара