Епл го претставиот новиот поевтин Ајфон од моделот СE

Од:

Компанијата Епл денeска го претстави новиот буџетен Ајфон од серијата СE, во црна, црвена и бела боја.

Вградената меморија е од 64, 128 и 256 ГБ и цената зависи од меморијата. На американскиот пазар ќе се продава по 399, 449 или 549 долари, зависно од капацитетот на меморијата.

Овој модел е наменет за корисниците кои сакаат помал екран и кои не се во можност да платат од 800 до 1.100 долари за моделите од серијата 11.

Работи со класично кружно копче со вграден сензор за отпечаток на прстите, и батеријата може да се полни безжично.

Телефонот е со можност за користење две сим-картчки. Ширината на екранот е 4.7 инчи, поседува задна и предна камера, предната е се 12 мегапиксли, а задната со седум. Поседува бионичен процесор за обработка на фотографии и можност да се вклучи режим на портрет.

Би можело да ве интересира

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“

Ана Ололовска

Епл се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од својата APP Store

Ана Ололовска

Сите продавници на Епл во Британија се времено затворени

Ана Ололовска

Илон Маск: Се обидов да ја продадам „Тесла“ на „Епл“

Ана Ололовска

Епл планира да произведува автомобили

Ана Ололовска

За да купат „Ајфон“, Македонците треба да работат речиси најдолго од сите Европјани

Жарко Настоски