remenski

Македонија

(ВИДЕО) Ременски: Дали Силјановска во ДИК се потпиша како кандидат за претседател на Северна Македонија

А1он
Гордана Силјановска исто како и Христијан Мицкоски не е искрена и е лицемерна кон граѓаните.Кандидатката на Мицкоски, Гордана Силјановска, во јавноста говори дека не го
Македонија

Судот одново ќе утврдува дали МАН ги наклеветил Фросина Ременски и нејзиниот сопруг

А1он
Апелационите судии Лидија Димчевска, Суад Алиу и Афрдита Шеху Асани, ја укинале пресудата на Основниот суд Скопје 2 кој утврди одговорност за сторена клевета врз
Македонија

Ременски: Никој не смее да биде привилегиран затоа што бил избран или именуван функционер

А1он
Пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски преку Фејсбук реагира на најавите за изработка на закон за обезбедување државна служба на пратениците по завршувањето на нивниот мандат.
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ременски: Нема амнестија за организаторите и лицата кои извршиле насилство на 27 април

А1он
Нема да бидат амнестирани лица кои биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата кои носеле оружје и фантомки, кои извршиле насилство и
Македонија

(ВИДЕО) Ременски: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за ЕУ и НАТО или одиме на избори

Кристијан Ландов
Членството во НАТО и ЕУ е стратешка определба и врвен национален интерес. Над 90% од тие што гласаа се за тоа и треба да се
Македонија

Ременски: Граѓаните да го искористат уставно загарантираното право за изјаснување на референдумот

А1он
Граѓаните да го искористат нивното уставно загарантирано право за изјаснување на рефередумот бидејќи ова не е прашање што ги тангира партии, туку е прашање за
Македонија

(ВИДЕО) Ременски: Очекуваме опозицијата да го поддржи Законот за медиуми што обезбедува професионален јавен сервис

А1он
Добро е што опозицијата конечно го соопшти својот став за Предлог измените на Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Сите предлози вклучително и амандманите
Македонија

Ременски: Добро е што опозицијата ги поддржа реформските закони

А1он
Добро е што опозицијата се врати во Собранието и ги поддржа реформските закони со двотретинско мнозинство. Македонија тргна напред. Само со инклузивност, конструктивност и искрен
Македонија

Захариева-Ременски: Бугарија и Македонија се искрени пријатели

А1он
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска се сретна со претставници на парламентарната Група за соработка со Бугарија во Собранието на Република
Македонија

Фросина Ременски избрана за претседател на Буџетскиот совет на Собранието

А1он
Собранието во продолжението на 35-та седница денеска именуваше членови и заменици-членови на повеќе собраниски комисии и други тела. За претседател на Буџетскиот совет на Собранието