przino

Uncategorized

Жбогар: Партиите се обврзаа да дадат поддршка на СЈО

А1он
Формирањето на СЈО е клучната работа која произлегува од Пржинскиот договор. Политичките партии во многу наврати се имаат обврзано да дадат поддршка на СЈО. Ние
Македонија

(ВИДЕО) Димитриев: Очекувам соработка од министрите, крајно време е да има избори и политичка влада

А1он
Жестока расправа се одвиваше во Собранието за избор на министри и дополнителни заменици министри согласно договорот од Пржино. Премиерот Димитриев кажа дека се надева дека
Македонија

(ВИДЕО) По жестока дебата изгласани законите договорени во Пржино

А1он
По жестока дебата, пратениците по скратена постапка ги изгласаа измените и дполнувањата на законот за внатрешни работи, Изборниот законик, законот за Влада, законот за кривична
Македонија

Договорени законските измени и Изборниот законик

А1он
Работните групи на четирите најголеми политички партии во вторникот попладнето начелно ги усогласија, по речиси пет часа преговори, измените на законите за Влада, за внатрешни
Македонија

(ВИДЕО) Бејли по разговорите: Очекуваме договор во понеделник

А1он
Има напредок во преговорите, но разговараме за многу сензитивни теми, па одлучивме да оставаме партиите да размислат преку викендот, рече амбасадорот на САД, Џес Бејли
Македонија

(ВИДЕО) Орав по средбата во Пржино: Остана отворено едно прашање

А1он
Претставниците на четирите политички партии и по цел ден поминат во Пржино не постигнаа согласност околу предлозите за излез од кризата. Час и половина после
Македонија

Шекеринска: Вечерва се надеваме на договор

А1он
По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите.
Македонија

Продолжуваат меѓупартиските разговори за отворените прашања

А1он
Претставници на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино попладнево во резиденцијата на ЕУ во Скопје одржуваат нова средба во обид да ги надминат несогласувањата