przino

Македонија

(ВИДЕО) Заев: Се надевам средбата со Хан ќе влијае на процесот

А1он
Претседатели на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на билатералните средби што комесарот ќе ги одржи за време на неговиот
Видео Македонија

ВИДЕО: Хан и порача на Владата да сопре со политичкиот притисок врз новинарите и институциите

А1он
Ги следев активностите на работните групи и се радувам на враќањето на опозицијата во парламентот. Го поддржувам законот за нов специјален обвинител и истакнувам дека
Македонија

Кај Катица Јанева „жешкиот костен“, аферата „Пуч“

А1он
Ова е новата специјална обвинителка Катица Јанева, личноста, која со договорот на четирите политички партии, ќе биде специјалниот обвинител, и која ќе треба да се
Македонија

Заев: Имаме закон што гарантира целосна автономија

А1он
Лидерот на СДСМ , Зоран Заев изрази задоволство од изборот на Катица Јанева на функцијата специјален јавен обвинител. Јас сум повеќе од задоволен, имаме закон
Македонија

Шврговски: Јанева е професионална, одговорна и верувам дека ќе одговори на потребите

А1он
Поранешниот државен јавен обвинител, Љупчо Шврговски, за обвинителката околу која се согласија партиите да ја извршува функцијата на „прогонувач“ на инкриминираните владини функционери, вели дека
Македонија

Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија- Специјален јавен обиинител

А1он
Актуелната обвинителка од Гевгелија Катица Јанева, како што дознава А1он од партиски информации ќе ја понесе одговорната задача, заедно со тимот, за кој самата ќе
Македонија

Рокот за специјален обвинител истекува утре, а за името на обвинителот е се уште рано да се шпекулира?!

А1он
Партиите се уште преговараат за законското решение кое треба да овозможи формирање на специјален јавен обвинител кој би ги истражувал наводите од прислушуваните разговори. Во
Македонија

Напредок има, но не и договор за Јавниот обвинител

А1он
Маратонски и мачни преговори. Извори од тимовите за А1он велат дека до два часот по полноќ траела средбата на работната група за специјалниот јавен обвинител.
Македонија

Хан доаѓа во Скопје на 18. септември

А1он
Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, идниот петок на 18-ти септември ќе пристигне во Македонија за да слушне за напредокот и резултатите во имплементацијата