protesti

Македонија

Вработена во „Охис“ доживеа инфаркт за време на протестот

А1он
Жена, вработена во Охис доживеа инфarkт додека траеше протестот на работниците. Жената заврши во болница, информира „24 Вести“. Работничката, велат, без сини картони го поминала
Македонија

Потписи и протести против поскапувањата

А1он
ОД УТРЕ 07.12.2012 започнува собирањето на неопходните 10 000 потписи за менување на Законот за Регулаторната комисија. Собирањето потписи, организирано од Граѓанското здружение АМАН, ќе
Регион

Повторно демонстрации, грчкиот Парламент ќе гласа за буџетот

А1он
Грчките пратеници  ќе го гласаат буџетот, а надвор граѓаните ќе демонстрираат. Двата главни синдикати се против рестриктивниот буџет кој предвидува строги мерки наштедење. Владата, предводена
Свет

Руските комунисти протестираат против поскапувањето на комуналиите

А1он
Комунистичката партија на Русија денес во Москва и други градови низ земјата, организираше протестни митинзи заради поскапувањето на комуналните услуги. На митинзите беше побарано одржување
Свет

Франција “на нозе“ – ги затвора амбасадите во муслиманските земји

А1он
Франција привремено ги затвора дипломатските претставништва во некој муслимански земји, како мерка на предострожност поради можните немири по објавувањето на карикатурата на пророкот Мухамед. Поради
Регион

И во Сараево протести заради филмот „Невиноста на муслиманите“

А1он
Група млади протестираа денес после Џума-намаз пред Гази Хусреф-беговата џамија во Сараево, против филмот „Невиноста на муслиманите“ во кој са навредува пророкот Мухамед и исламот
Македонија

Жителите на Лабуништа најавуваат протести поради каменоломите

А1он
Десет илјади жители на струшкото село Лабуништа најавуваат масовни протести и граѓанска непослушност доколку под итно не се реши проблемот со неколкуте каменоломи кои се