polska

Економија

Полска во 2015 година ќе реши дали да го прифати еврото

А1он
Полска во 2015 година ќе реши дали да го прифати еврото, изјави претседателот Бронислав Коморовски. Коморовски појасни дека одлуката треба да биде донесена по парламентарните и претседателските
Свет

Новинари успеале да внесат експлозив во полскиот Парламент

А1он
Новинарите на полската телевизија внесоа експлозивни материјали во зградата на Сејмот (Долниот дом на Парламентот) за да ја докажат нефункционалноста на безбедносниот систем. Новинарите успеле
Свет

Полската црква го оправда постоењето на „кутиите за бебиња“

А1он
Поглаварот на Полската римокатоличка црква, аргхиепископот Јозеф Ковалчик денеска го оправда постоењето на така наречените „кутии за бебиња“, во кои мајките можат анониомно да го
Свет

Во Полска уапсен маж кој планирал атентати врз највисоките политичари

А1он
Полската полиција успеала да спречи бомбашки напад врз највисоките претставници на Полската Република, ги пренесоа чешките медиуми информациите од Варшава. Според првите сознанија се претпоставува