polska

Регион

Варшава: Заврши маршот за поддршка на Србите на Косово

А1он
[staff name=”Eлена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Со знамиња на Србија и Полска и со пригодни транспаренти во центарот на Варшава денес поминаа околу 1000 Полјаци, кои протестираат поради
Свет

Полска го награди Тони Блер за помошта при влегувањето во ЕУ

А1он
Поранешниот британски премиер Тони Блер е добитник на годинешнава награда на Асоцијацијата на бизнис лидерите во Полска, како благодарност за неговото залагање и помагање земјата
Економија

Полска во 2015 година ќе реши дали да го прифати еврото

А1он
Полска во 2015 година ќе реши дали да го прифати еврото, изјави претседателот Бронислав Коморовски. Коморовски појасни дека одлуката треба да биде донесена по парламентарните и претседателските
Свет

Новинари успеале да внесат експлозив во полскиот Парламент

А1он
Новинарите на полската телевизија внесоа експлозивни материјали во зградата на Сејмот (Долниот дом на Парламентот) за да ја докажат нефункционалноста на безбедносниот систем. Новинарите успеле