Оваа зима во Полска починале 179 луѓе

Од:

Во Полска 179 лица починаа поради смрзнување, од како ладното време ја зафати целата држава во октомври, со што бројот на жртвите е повисок за 24 лица, отколку мината година.

Само во март годинава смрзнаа 29 лица, соопшти министерството за внатрешни работи во Полска.

Вкупниот број на жртви оваа зима е 267, бидејќи дел од нив загинаа поради отровниот јаглед моноксид, поради неисправно греење. Од септември минатата година до крајот на март се отруле 88 лица.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Тројца тинејџери повредени во напад со нож во средно училиште во Полска

Паркиран автомобил во Полска ја попречуваше поправката на улицата, па го забетонираа

Предраг Петровиќ

Полска ќе добие нова влада, покажуваат првите резултати од излезните анкети

(ВИДЕО) Голем протест против властите во Варшава, дојдоа милион луѓе

Горан Наумовски

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски