Полска сака НАТО да патролира крај нејзината границите со беспилотни летала

Од:

Полска побарала да биде вклучена во системот на НАТО за набљудување на површината на Земјата (Alliance Ground Surveillance, AGS).

Како што објавија полски медиуми тоа ќе овозможи беспилотни авиони да собираат информации за движење на војски и за објекти крај границите.

Полска може да биде прифатена во таа програма во почетокот на идната година, објави весникот Жечпосполита.

Би можело да ве интересира

Тројца тинејџери повредени во напад со нож во средно училиште во Полска

Паркиран автомобил во Полска ја попречуваше поправката на улицата, па го забетонираа

Предраг Петровиќ

Полска ќе добие нова влада, покажуваат првите резултати од излезните анкети

(ВИДЕО) Голем протест против властите во Варшава, дојдоа милион луѓе

Горан Наумовски

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски