Полска под снег, 100.000 луѓе без струја

Од:

Службите за вонреда интервенција во Полска денес се обидуваат да ги исчистат патиштата и да набават снабдување на струја за повеќе илјадници оштетени куќи на истокот на државата. Се проценува дека најмалку пет лица починале од ладното време.

Полското радио пренесе дека повеќе од 100.000 луѓе вчера останале без струја, по снегот и ладното време кое што откорна неколку столбови на кои што се наоѓале кабли.

Државната теливизија на Полска извести дека за викенд паднале 30 сантиметри снег, поради што многу патишта се уште се завеани, пренесе „Би би си“.

Силен снег падна и во Русија, а во Москва достигна 65 сантиметри.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Тројца тинејџери повредени во напад со нож во средно училиште во Полска

Паркиран автомобил во Полска ја попречуваше поправката на улицата, па го забетонираа

Предраг Петровиќ

Полска ќе добие нова влада, покажуваат првите резултати од излезните анкети

(ВИДЕО) Голем протест против властите во Варшава, дојдоа милион луѓе

Горан Наумовски

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски