visegradska grupa

Свет

Меркел и В4: Границите треба да се отворат што поскоро, но внимателно

А1он
Канцеларката на Германија, Ангела Меркел и лидерите на Вишеградската група се согласија дека е заеднички интерес постепено да се укинат ограничувањата во контрола на границите,
Регион

Во Прага состанок на МНР на Вишеградската група и Западен Балкан

А1он
Министрите за надворешни работи на Вишеградската четворка (В4) и Западен Балкан денеска во Прага ќе ја разгледаат интеграцијата на балканските земји, долгорочен приоритет на надворешната
Регион

Вишеградската група бара забрзување на преговорите на ЕУ со земјите од Западен Балкан

А1он
Министрите за надворешни работи од земјите од Вишеградската група денеска од Прага побараа забрзување на преговорите со кандидатките од Западен Балкан за членство во ЕУ.
Македонија

Премиерите на Вишеградската група ја повикаа ЕУ за одлука за пристапни преговори за Северна Македонија и Албанија

А1он
Премиерите на државите на Вишеградската група на денешната средба во Прага со претседателите на владите на земјите од Западен Балкан, меѓу кои и премиерот Зоран
Регион

Состанок на премиерите на земјите од Вишеградската група и Западен Балкан

А1он
Во Прага денеска се одржува состанок на премиерите на Вишеградската група и на Западен Балкан, чиј домаќин е чешкиот премиер Андреј Бабиш. Станува збор за
Свет

Лидерите на Вишеградската група ќе расправаат за кандидатите за функции во ЕУ

А1он
Лидерите на Полска, Словачка, Унгарија и Чешка денеска во Будимпешта ќе разговараат за потенцијалните кандидати за највисоки функции во ЕУ. Земјите од ЕУ мора да
Свет

Обид за подобрување на односите помеѓу Брисел и Вишеградската група

А1он
Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер одржа тричасовна средба со лидерите на четирите држави од Вишеградски држави – Полска, Унгарија, Чешка и Словачка, во обид
Македонија

Димитров на министерски состанок на земјите од Вишеградската група и Западен Балкан

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на покана на унгарскиот колега Петер Сијарто, ќе учествува на министерскиот состанок на земјите од Вишеградската група и
Свет

Јункер ја повика Вишеградската четворка на вечера за помирување

А1он
Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер испрати писмо до Вишеградската четворка со кое ги повикува на вечера за помирување, со цел да се намалат тензиите