Експлозив од Втората светска војна пронајден под писта во Полска

Од:

Десетина артилериски проектили кои припаѓале на германската војска во Втората светска војна пронајдени се во Полска на местото каде што се прави нова авионска писта за аеродромот Катовице.

Портпаролот на аеродромот рече дека проектилите се пронајдени минатата недела кога почнале работите на пистата. Тие се однесени на тестирање и се детонирани.

На местото каде се наоѓа аеродормот била сместена германска артилерија за време на војната.

Портпаролот рече дека на аеродромот му е потребна нова 3,2 километри долга писта од која би полетувале карго авиони, а треба да биде отворена во втората половина на наредната година.

Би можело да ве интересира

Тројца тинејџери повредени во напад со нож во средно училиште во Полска

Паркиран автомобил во Полска ја попречуваше поправката на улицата, па го забетонираа

Предраг Петровиќ

Полска ќе добие нова влада, покажуваат првите резултати од излезните анкети

(ВИДЕО) Голем протест против властите во Варшава, дојдоа милион луѓе

Горан Наумовски

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски