policiska brutalnost

Македонија

ВИДЕО: Ромските здруженија на протест против полициската бруталност

А1он
По донесувањето на пресудата од Кривичниот суд за случајот со полициска бруталност во Битола, според која полицискиот службеник е осуден на една година затвор, граѓанското
Регион

Албанскиот специјалец кој уби момче што не почитувало полициски час, доби десет години затвор

А1он
Судот во Тирана денеска осуди поранешен полициски специјалец на десет години затвор за убиството на момче за време на полицискиот час, воведен поради пандемијата на
Свет

Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд одбива да сведочи, се повика на Петтиот амандман

А1он
Поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Шовин, кому се суди за убиството на Џорџ Флојд, на денешното рочиште од предметот што се води во локалниот суд
Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Американски полицајки апсат и малтретираат петгодишно дете

А1он
Јавноста во САД деновиве ја шокира снимката од службените камери кои две полицајки ги носеле на своите униформи, на кои се гледа како тие „дисциплинираат“
Свет

Во САД почна судењето за контроверзниот случај со убиството на Џорџ Флојд

А1он
Во американскиот град Минеаполис денеска почна судењето на поранешниот полицаец Дерек Шовин, кој е обвинет за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. За време на првиот
Македонија

Кумановски полицаец малтретирал и повредил осомничен, доби кривична пријава

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе кривична пријава против Д.К.(40) од Куманово – полициски службеник во Полициската станица Куманово, соопшти МВР.
Регион

На шестиот ден од протестите во Тирана минимален број учесници

А1он
Во Тирана вечерва се одржа шестиот по ред протест за убиството на 24-годишниот Клодјан Раша од страна на полициски специјалец. Протестот мина мирно, без инциденти,
Регион

ВИДЕО: Протестот остави пустош во Тирана, повредени полицајци и запалени новогодишни елки

А1он
Повредени најмалку десетина полициски службеници, оштетувања на зградите на Владата и Министерството за внатрешни работи, оштетени полициски возила, уништен дел од новогодишното украсување, запалени новогодишни
Регион

ВИДЕО: Тензично е во Албанија, протест на гневни граѓани откако полицијата уби 25-годишен жител на Тирана

А1он
Под мотото „И ние сме Клодјан“, масовен протест вечерва се одржува во Тирана, прво пред Министерството за внатрешни работи, по што демонстрантите стигнаа пред Владата.