avaja

Македонија

Шаќири од „Аваја“: Враќање на работа на полицајците кои ги тепаа Ромите од Битола е недозволиво

Габриела Димковиќ-Мишевска
Граѓанската иницијатива „Аваја“ порача дека остро се противи на барањето на независниот полициски синдикат за враќање на работа на полицајците кои минатата недела претепаа тројца
Македонија

АВАЈА: Предводникот на коалицијата „Можеме“ Заев вети видливи промени за ромската заедница

А1он
Лидерот на СДСМ Зоран Заев и предводник на коалицијата Можеме, вети видливи промени за ромската заедница во рамки на централната дискусија за заложбите за подобрување
Македонија

Граѓанското движење „Аваја“ продолжува со кампањата „Мојот глас – Твоја должност“

А1он
Во пресрет на парламентарните избори, Граѓанското движење на Ромите „Аваја“ ќе продолжи со кампањата „Мојот глас – Твоја должност“, која има за цел да ги
Македонија

ВИДЕО: Аваја со кампања за вклучување на приоритетите на Ромите во партиските програми за изборите

А1он
Роми активисти и интелектуалци од граѓанската иницијатива АВАЈА, денеска, ја промовираа својата нова кампања „Мојот глас – Твоја должност“ во пресрет на парламентарните избори 2020.