Кумановски полицаец малтретирал и повредил осомничен, доби кривична пријава

Од:

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе кривична пријава против Д.К.(40) од Куманово – полициски службеник во Полициската станица Куманово, соопшти МВР.

Пријавата е поднесена поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „малтретирање во вршење на службата“.

На 14 декември минатата година, пријавениот во својство на полициски службеник при вршењето на службата физички го малтретирал И.П. од Куманово, при што му нанел телесни повреди.

Против полицискиот службеник е поведена и постапка за утврдување на дисциплинска одговорност, додаваат од полицијата.

Би можело да ве интересира

Затвор за производство и трговија, за пукање петари парични казни предупредува МВР

Катерина Павлова-Николовска

Девојка од Скопје силувана од пријател на поранешното момче

Прегазен велосипедист во Скопје, починал на местото на несреќата

Кривична пријава за директорот на Музејот на албанската азбука во Битола поради злоупотреба на службена положба и овластување

А1он

Кривична пријава за непочитување изолација и напад на вработен во обложувалница

Ана Ололовска

Во Дебар помеѓу складиран градежен материјал пронајдено оружје, муниција и марихуана

Ана Ололовска