osnovno obrazovanie

Македонија

Влада: Одлуката од први септември наставата да биде со физичко присуство е целосно во согласност и со препораките на УНИЦЕФ

А1он
„Отворањето на училиштата е препорака и на УНИЦЕФ. Подготвени се потребните протоколи за заштита. Училиштата исто така. Искуството од минатата година со наставата за учениците
Македонија

Царовска на состанок со директорите на училиштата: Подготвени сме за успешна учебна година и спроведување на реформите

А1он
Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска одржа редовен координативен состанок со директорите на основните училишта на кој, како што информира МОН, беше заклучено
Македонија

Новата концепција ќе почне да се применува во прво и четврто одделение, за пет години требаа да се реформира целото основно образование

А1он
Концепцијата за основно образование, која овој март беше усвоена по четири месеци дебати и полемики, ќе се применува со стартот на учебната 2021/2022 година. Најпрво
Македонија

Усвоена новата Концепција за основното образование, од Владата велат дека е во најдобар интерес на децата

А1он
На денешната седница, Владата даде целосна поддршка и ја усвои Концепцијата за основно образование за која во подготовката беа вклучени сите засегнати страни, се слушнаа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на концепцијата за реформи во основното образованието

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес на Комисијата за образование, наука и спорт побара повлекување на концепцијата за реформи во основното образованието и одржување на итна
Македонија

Заев: Мора да го реформираме основното образование, децата учат непотребни работи

А1он
Премиерот Зоран Заев смета дека при подготовката на реформата во основното образование ќе бидат консултирани сите засегнати, почнувајќи од учителите и наставниците, универзитетски професори, како