osmi mart

Македонија

Марш за женски права „Црвена линија: Правата на жените не се за преговарање!“ осми пат во Скопје

А1он
Жени, живот, слобода“, „Смрт за машкиот фашизам, слобода за женскиот народ“, „Доста се кратат правата на жените ромки“, „За 0 девојки омажени под притисок“,и „Платен
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ласкова: Идната година половина од парламентарците ќе бидат жени

А1он
Борбата за еднаквост продолжува, СДСМ немаше да бидат борци за демократија без жените. Испраќаме силна порака – еднакви сме, изјави во своето обараќање, Цветанка Ласкова,
Магазин

Џиновски гради пловеа по каналите во Амстердам за Денот на жената

А1он
Џиновски гради пловеа по каналите во Амстердам за Меѓународниот ден на жената. A flock of boobs just hanging out. #JustBoobs #HappyWomensDay2019 #InternationalWomansDay #72andsunny pic.twitter.com/vPSg2Lg10f —
Видео Македонија

ВИДЕО: Традиционален марш во организација на Форумот на жени на СДСМ

А1он
Во организација на Форумот на жени на СДСМ, во Скопје се одржува марш по повод меѓународниот ден на жената 8 Март. Маршот започна напладне пред
Регион

ВИДЕО: Полицијата во Истанбул со солзавец спречи марш на жените

А1он
Турската полиција со солзавец синоќа растера неколку илјади жени кои се собраа во центарот на Истанбул на марш по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на
Македонија

Заев и владина делегација на средба со жените на Партијата на европските социјалисти

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на министерката за правда Рената Дескоска, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска,
Регион

Осми март во Грција: Феминистичи протест и прием кај Ципрас

А1он
Со прием во премиерската палата за жени од разни социјални категории и работнички групи, од синдикатите, од армијата, полицијата и противпожарната служба, во присуство на
Македонија

ЦИВИЛ предлага 8 март да биде прогласен за неработен ден за сите жени во земјата

А1он
Правата на жените се човекови права што веќе 70 години се заштитени со меѓународното право и Обединетите нации. Жените имаат право да живеат ослободени од