(ВИДЕО) Ласкова: Идната година половина од парламентарците ќе бидат жени

Од:

Борбата за еднаквост продолжува, СДСМ немаше да бидат борци за демократија без жените. Испраќаме силна порака – еднакви сме, изјави во своето обараќање, Цветанка Ласкова, претседатлека на Форумот на жени на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Ласкова пред присутните на маршот по повод Меѓународниот ден на жената кој е во организација токму на Форумот на жени на СДСМ, истакна „меѓу нас се оние што сме ги оставиле разочарани, но Форумот на жените е отворен да помогне на сите. Ќе продолжиме да ја креваме свеста, и горди сме дека во изборниот законик влезе 40 отсто квота на жени, а до 2020 ќе бидеме 50 отсто жени во политиката“.

Со измените на Законот за бременост, додава Ласкова ја добивме битката, одлуката да биде само на жената.

„Нашата држава влезе во земјите кои го искоренуваат семејното насилство како и со законот за заштита од дискриминација ги унапредуваме родовите права“, изјави Ласкова.


Жените маршираа од ЕУ Инфо центар до Школка во парк.  На половина пат, поточно кај Ленинова им се приклучија и премиерот Зоран Заев и претседателскиот кандидат Стево Пендаровски.

Ана Василевска

Би можело да ве интересира

Белимов: Скопје е блокиран град, ВМРО-ДПМНЕ кај пипне прави хаос

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: Два дена Христијан Мицкоски се крие, молчи и не одговара на јавно поставени прашања

Ана Ололовска

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното оданочување

Ана Ололовска

СДСМ: Хаос во Скопје, граѓаните трпат огромна штета поради неспособното ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Ковачевски до Мицкоски: Дали на домашни и странски политичари им велиш дајте ми власт и ќе го сменам Уставот?

Ана Ололовска

Ковачевски: Очекувам намалување на цените на основните производи за 10%

Ана Ололовска