civil

Македонија

Креативна работилница „Обединети против насилството“

А1он
Креативна работилница „Обединети против насилството“ ќе се одржи денеска во Домот на култура „Димитар Влахов“ во организација на ЦИВИЛ, како дел од проектот „Заедниците против
Македонија

ЦИВИЛ предлага 8 март да биде прогласен за неработен ден за сите жени во земјата

А1он
Правата на жените се човекови права што веќе 70 години се заштитени со меѓународното право и Обединетите нации. Жените имаат право да живеат ослободени од
Македонија

ЦИВИЛ повика на засилен мониторинг на изборниот процес

А1он
Говор на омраза, лажни вести, предвремено започнување на кампања, изборна корупција, злоупотреба на јавните ресурси, злоупотреба на службената положба, притисоци, закани и уцени – се
Македонија

ЦИВИЛ: Не смее да се толерира насилство врз новинарите

А1он
ЦИВИЛ – Центар за слобода ги охрабрува институциите, особено Основното јавно обвинителство, да продолжат да работат во насока на заштита на новинарите и на медиумските
Македонија

ЦИВИЛ го застапува правото на глас и го набљудува референдумот

А1он
Преку 200 акредитирани мобилни набљудувачи на ЦИВИЛ – Центар за слобода ќе го следат референдумското изјаснување на 30 септември. Како што соопштија од ЦИВИЛ, веќе
Видео Македонија

(ВИДЕО) Дерала: Без реформа на изборниот систем, нема фер и демократски избори

А1он
Се наѕираат нови предвремени парламентарни избори, но без сериозна реформа на изборниот систем, нема фер и демократски избори, порача граѓанскиот активист Џабир Дерала на денешната
Видео Македонија

(ВИДЕО) Орданоски: Набргу ќе слушаме бомби за Заев и неговите соработници

А1он
Власта и опозицијата подготвуваат терен за предвремни парламентарни избори, кои, најверојатно, ќе се одржат за 6 до 8 месеци, смета аналитичарот Сашо Орданоски. Според него,
Македонија

МВР и Цивил договорија соработка за борба против радикализмот и насилниот екстремизам

А1он
Борбата против радикализмот и насилниот екстремизам, различните аспекти на контролата на оружјето, но и соработката во доменот на спречување изборни нерегуларности, се областите во кои