Заев и владина делегација на средба со жените на Партијата на европските социјалисти

Од:

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на министерката за правда Рената Дескоска, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, пратеничката и потпретседателка на Собранието на РСМ Фросина Ташевска-Ременски и претседателката на Форумот на жени на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и советник за култура во Кабинетот на Претседателот на Владата на РСМ Цветанка Ласкова, денеска прими делегација на жените на Партијата на европските социјалисти (ПЕС) и на Форумот на жени на Социјалдемократската партија на Словенија што ја предводеше Мија Јаворник, потпретседателка на жените на ПЕС и генерална секретарка на Форумот на жени на словенечките социјалдемократи.

Премиерот Заев на средбата им посака добредојде на гостите од ПЕС и од Словенија и истакна дека нивното учество на маршот на жените на Форумот на жени на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија што по повод 8 март ќе се одржи утре, е силна поддршка за политиките за рамноправност и родова еднаквост во Република Северна Македонија, и дека солидарноста што Жените на ПЕС ја искажуваат со жените од нашата земја е во срцето на социјалдемократските вредности.

Претседателот на Владата на РСМ Заев ги информираше гостинките за актуелните политички прашања во земјата, и за промените што настанаа во последните години и нагласи дека политиките на Владата на РСМ одат во прилог на заложбите за проширување на можностите за економска еманципација на жените како придонес во борбата против сите видови дискриминација.

Мија Јаворник, во име на Жените на Партијата на европските социјалисти (ПЕС) и на Форумот на жени на Социјалдемократската партија на Словенија, нагласи дека таа доаѓа со честитки за остварувањата што Република Северна Македонија ги направи во последните две години, во делот на враќање на демократијата, и особено во делот на евро-атлантските процеси, и додаде дека ПЕС останува на силната поддршка за Северна Македонија во претстојниот период, и дека очекува дека Европската Унија ќе го испорача соодветното признание за земјата со отворање на поглавјата за преговори за членство во ЕУ.

Би можело да ве интересира

Претседателот на ЕС Мишел направи увид на работите за изградба на колектори за отпадни води на Вардар

Ана Ололовска

Средба Спасовски-Мишел: Ја очекуваме новата методологија за проширување на ЕУ

Драган Поповски

Спасовски-Јаќимовиќ: Заеднички определби за нови унапредувања на соработката меѓу двете држави и во регионот и за европска иднина

Ана Ололовска

Влада: Работата на функционерите под лупа како никогаш досега

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ЕУ амбасадори: Продолжување на реформите, почитување на Преспанскиот договор и политички дијалог

Ана Ололовска

Спасовски-Здружение на судии: Низ дијалог и инклузивен процес до решенија од интерес на судиите и судството

Ана Ололовска