opstina Centar

Македонија

Општина Центар го решава проблемот со дел од „барокните сендвичари“ во централното градско подрачје

А1он
Општина Центар соопшти дека нема да се постави барокна сендвичара пред Собранието, откако општината го раскинала договорот со фирма што ја добила таа можност на
Македонија

Општина Центар во пресрет на новата учебна година со дополнителни мерки за децата со потешкотии во развојот

А1он
Општина Центар ги направи сите неопходни подготовки за почеток на новата учебна година во услови на пандемијата на Ковид-19, следејќи ги препораките на надлежните институции.
Македонија

Шпанските скали нема да се градат, но за да си го врати земјиштето, Центар ќе чека одлука на судот

Маја Илиевска-Пачемска
Откако вчера Второстепената комисија по вторпат потврди дека одобрението за градење на „Шпанските скали“ на Плоштадот во Скопје е ништовно, градоначалникот на Општина Центар Саша
Македонија

Центар ќе го реконструира „Матично“, а ќе го користат младински здруженија и невладини организации

А1он
Некогашното „Матично“, кое се наоѓа во задниот дел од дворот на Општина Центар, ќе биде предадено на користење на заинтересираните младински здруженија и невладини организации,
Македонија

Одбиена жалбата на инвеститорот, „Шпанските скали“ дефинитивно нема да се градат

А1он
„Второстепениот орган при Министерството за транспорт и врски, ја одби жалбата на инвеститорот Амадеус Девелопмент ДООЕЛ за изградба на „Шпанските скали“, информираат од Општина Центар,
Македонија

Казна од 500 евра за „Бруклински“ поради бучава

А1он
Општина Центар, информира дека во континуитет ја продолжува грижата за квалитетен живот на центарци. „По пријава на граѓани, на ден 15.8.2020, Секторот за инспекциски работи
Македонија

Глоба од 6000 евра за кафе-барот „Интермецо“ поради гласна музика и бучава

А1он
По бројните поплаки од граѓаните кои живеат во близина на кафе-барот „Интермецо“ во Капиштец, кои се жалат на бучавата и гласната музика која се слуша
Македонија

Белчева – Андреевска: За планот „Мал ринг“ не треба да се расправа среде лето, при избори и пандемија, барам да се повлече

Маја Илиевска-Пачемска
Ескпретседателката на Советот на Општина Центар, Јана Белчева – Андреевска, бара од градоначалникот Саша Богдановиќ да го повлече планот „Мал ринг“  кој е ставен на
Македонија

Богдановиќ: Мораториумот не е тајна туку акт објавен во службено гласило, немаме обврска да ставаме назнаки

Се што е издадено од Општина Центар за земјиштето спроти „Холидеј Ин“ е согласно законските процедури, вели градоначалникот Саша Богдановиќ по објавата на Државната комисија
Македонија

Мобилен тим пазари храна и лекови за стари и изнемоштени лица во Центар

А1он
Поради новонастаната ситуација, а со цел да не остваруваат непосреден контакт со останати лица и да се изложуваат на дополнителна опасност, сите возрасни лица над