oliver varheji

Регион

Вархеи: ЕУ и Западен Балкан со зајакнати односи во време на пандемијата

А1он
Комесарот за проширување Оливер Вархеи проценува дека ЕУ и Западен Балкан со зајакнати односи излегуваат од кризата со Ковид-19. Говорејќи за поддршката на ЕУ за
Македонија

Вархеји: И покрај коронакризата, успеавме да го вратиме проширувањето на вистинскиот пат

А1он
И покрај кризата со коронавирусот, успеавме да го вратиме проширувањето на вистинскиот пат со нашата ревидирана методологија, што доведе до отворање на пристапни преговори со
Регион

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

А1он
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот
Регион

Вархеји: Очекувам да работиме заедно со Лајчак

А1он
Комесарот за проширување Оливер Вахеји, го поздрави изборот на Мирослав Лајчак на функцијата специјален претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и други регионални прашања на
Регион

Вархеји: ЕУ и Западен Балкан заедно во борба против коронавирусот

А1он
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји изјави дека сите партнери на ЕУ од Западен Балкан го потврдиле нивното учество во Договорот за заеднички набавки кои се
Македонија

Османи – Вархеји: ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска одржа видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји, на кој разговарале за
Македонија

ЕУ издаде инструкции четири милиони евра да бидат пренасочени за итни потреби на Македонија

А1он
Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, денеска со писмо го информираше претседателот на Владата Оливер Спасовски дека веќе издал инструкции
Македонија

Вархеји: Планираме преговарачката рамка да ја презентираме во јуни

А1он
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји, на прес конференцијата преку видео линк што ја одржа попладнево изјави дека неговиот план е преговарачката рамка да му