Вархеји: ЕУ и Западен Балкан заедно во борба против коронавирусот

Од:

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји изјави дека сите партнери на ЕУ од Западен Балкан го потврдиле нивното учество во Договорот за заеднички набавки кои се однесуваат на медицинска опрема.

– Задоволен сум што сите шест партнери од Западен Балкан го потврдија учеството во Договорот за заеднички набавки, а четворица досега усвоија предлог за зелени линии со кои ќе се обезбеди проток на стоки и лекови, напиша Вархеји на Твитер.

Претставници на Европската комисија за Танјуг објасниле дека на сите партнери од Западен Балкан им било овозможено да учествуваат во заедничките европски набавки, при што досега се распишани тендери за заштитна медицинска опрема, респиратори и лабораториска опрема.

Подоцна овие набавки можат да послужат и за купување вакцини и други лекови.

Целта на овие заеднички набавки е да се добијат „подобри цени и да се обезбеди координирана испорака“. Испораката на заеднички набавената медицинска опрема ќе зависи од брзината на потпишувањето на договорите и од способноста на производителите да ја испорачаат бараната стока.

Во врска со „зелените линии“, Западен Балкан треба да се приклучи на иницијативата на Европската комисија за отстранување на пречки за превоз на стока и медицинска опрема ширум Европа.

Би можело да ве интересира

Епидемијата на Ковид-19 е под контрола во Франција

А1он

ИРИ: 74 отсто од граѓаните го поддржуваат пристапувањето кон ЕУ

Ана Ололовска

Ердоган го послуша гласот на народот- нема полициски час за време на викендот

Ана Ололовска

Поради коронавирусот во Словенија биле откажани голем број операции и медицински прегледи

Ана Ололовска

Шпанија: Регионалната Влада на Арагон осудена за необезбедена заштитна опрема за здравствените работници

Ана Ололовска

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Ана Ололовска