novak dzokovic

Спорт

И СЗО се вклучи во полемиката за Ѓоковиќ-Вакциналниот статус не смее да биде пречка за патување

А1он
Случајот „Ѓоковиќ против Австралија“ го привлекува вниманието на светските медиуми, а за оваа тема се изјасни и Светската здравствена организација. Таа ги повика државите да
Свет

Морисон: Министерот Хок сè уште го „разгледува“ случајот Ѓоковиќ

А1он
Австралискиот министер за имиграција Алекс Хок сè уште ја разгледува одлуката за статусот на визата на тенисерот Новак Ѓоковиќ, изјави денеска австралискиот премиер Скот Морисон.
Спорт

Ѓоковиќ детално ги објасни неговите активности пред да отпатува во Австралија

А1он
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска на Инстаграм детално објасни зошто не бил во изолација откако бил позитивен на тест за Ковид-19 во декември, и рече
Спорт

Ѓоковиќ би можел да игра на турнирот дури и ако министерот одлучи да му ја одземе визата

А1он
Политикологот од Австралија, Нина Марковиќ Казе, открива дека постои начин Новак Ѓоковиќ да игра на Австралија Опен дури и ако министерот му ја одземе визата.
Спорт

Ѓоковиќ осомничен дека ја лажел граничната полиција: Австралиската влада покрена истрага

А1он
Новак Ѓоковиќ е под истрага за тоа дали лажел во документите кои ги поднел пред влезот во Австралија. Австралиските власти испитуваат дали тој кажал невистина
Спорт

Ѓоковиќ тренираше и испрати порака: Сакам да останам, дојдов за да играм тенис

А1он
Новак Ѓоковиќ веќе го одработи првиот тренинг на терените каде што се од 17. месецов ќе се одржи Австралија Опен, грен-слем турнирот на кој веќе
Спорт

Ѓоковиќ е на слобода, одложена одлуката за депортација

А1он
Министерот за имиграција на Австралија Итан Хоук не донесе одлука за депортација на Новак Ѓоковиќ во терминот од четри часа колку што одредува законот јавуваат
Спорт

ВИДЕО: Ѓоковиќ не е уапсен, министерот уште не донел одлука

А1он
Новак Ѓоковиќ не е уапсен потврдуваат и австралиските власти и од австралискиот тениски сојуз. Одлуката на министерот за имиграција уште не е донесена. Тој има