ВИДЕО: Пред судот во Мелбурн рочиште за случајот Ѓоковиќ

Од:

На најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ му беше одбиена виза, а пред судот во Мелбурн во тек е итно рочиште за случајот Новак Ѓоковиќ пред судијата Ентони Кели, кој во првото сослушување ја поништи одлуката за укинување на австралиската виза на српскиот тенисер.

dobivaj vesti na viber

Австралиската влада го прифати предлогот да се одложи депортацијата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ од Мелбурн, кому му беше повторно укината визата. Адвокатот на австралиската влада Стивен Лојд изјави дека владата нема да покрене постапка за депортација.

Тој рече дека за него е прифатлив распоредот според кој ќе се одржи целосното рочиште во недела. Ѓоковиќ вечерва по средноевропско време, односно в сабота наутро по локално време во Мелбурн ќе оди да разговара со имиграциските власти и дотогаш нема да биде во притвор.

Лојд му предложи на Ѓоковиќ потоа да биде со неговиот тим на адвокати, доколку двајца гранични полицајци се на ист кат, но тој да оди во притвор за имиграција по сослушувањето.

Српскиот тенисер би бил приведен во текот на ноќта, а потоа во недела би бил вратен на распит во адвокатската канцеларија.

Адвокатот на Ѓоковиќ, Ник Вуд, рече дека прифаќа дека владата има право да го приведе неговиот клиент, но предупреди на „медиумски циркус“ доколку тоа се случи. Адвокатскиот тим на Ѓоковиќ изјави дека секоја минута е драгоцена во овој процес, бидејќи Австралија опен започнува во понеделник.

Би можело да ве интересира

„Пежо“ ја прекина соработката со Новак Ѓоковиќ

А1он

Ѓоковиќ: Ќе се откажам од трофеите, но нема да се вакцинирам

Ана Ололовска

Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос без вакцина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ пристигна во Белград

Ана Ололовска

Ѓоковиќ денеска ќе пристигне во Белград

Ана Ололовска