nevrabotenost

Економија

Влада: 284,9 милиони денари за поддршка на нови 1.216 вработувања во реалниот сектор

А1он
Владата на Република Македонија на денешната 119-та редовна седница го разгледа и прифати ревидираниот Оперативен план за активни програми и мерки за вработување и услуги
Економија

Владата усвои стратегија за вработување која предвидува стапката на невработеност да падне на 11%

А1он
Владата на Република Македонија на денешната редовна 117-та седница ја донесе Националната стратегија за вработување 2021-2027 година со вклучен Акциски план. „Согласно трендовите на закрепнувањето
Економија

Заев: Невработеноста за вториот квартал од 2021 година на историски најниско ниво од 15,9 отсто

А1он
Невработеноста за вториот квартал од 2021 година е на историски најниско ниво од 15,9 отсто, во споредба со истиот период во 2020 година, истата е
Економија

Зголемена стапката на активност и вработеност, намалена на невработеност

А1он
Во второто тримесечје од годинава во земјава имало 1.681.862 работоспособни граѓани од кои активни лица биле 945.412, при што 795.271 биле вработени, а 150.141 невработени.
Економија

Скоро милион Италијанци останале без работа во изминатата година

А1он
Речиси милион луѓе во Италија останаа без работа во изминатата година како резултат на пандемијата на коронавирусот. Националната агенција за статистика соопшти дека стапката на
Економија

Истражување: Во земјава се очекува зголемување на невработеноста и раст на БДП помал од 0,5 проценти

А1он
Вкупно 57 отсто од финансиските директори во Северна Македонија очекуваат раст на стапката на невработеност и сметаат дека годината која е пред нас не е
Економија

Невработеноста во ЕУ 7,5 отсто, во еврозоната 8,3 отсто

А1он
Стапката на невработеност во еврозоната во декември остана стабилна, 8,3 проценти, споредбено со претходниот месец, покажуваат сезонски прилагодените податоци, додека значително е зголемена во споредба
Свет

Во Австрија зголемена невработеноста, околу 300.000 луѓе со скратено работно време

А1он
Кризата која дојде како резултат на коронавирусот продолжува силно да го погодува пазарот на труд во Австрија, пренесуваат австриските медиуми. Според Министерството за труд, во