avrm

Економија

Влада: Оперативниот план за вработување вреден 1,8 милијарди денари ќе опфати речиси 15.000 лица

А1он
Владата денеска го разгледа и прифати Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2022 година. „Со
Економија

Шахпаска: До ноември реализирани 85% од Оперативниот план на активни програми и мерки за вработување

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска имаше работна средба со директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија Абдуш Демири на кој
Економија

Владата усвои стратегија за вработување која предвидува стапката на невработеност да падне на 11%

А1он
Владата на Република Македонија на денешната редовна 117-та седница ја донесе Националната стратегија за вработување 2021-2027 година со вклучен Акциски план. „Согласно трендовите на закрепнувањето
Македонија

Најмногу огласи за работни места има за хигиеничари, програмери, келнери, обезбедувачи, ѕидарски работници

Кристијан Ландов
Од почетокот на пандемијата пред скоро една година до сега, отпуштени биле 18.174 граѓани. Ова го покажуваат податоците на Агенцијата за вработување, чиј директор Абдуш
Македонија

Агенција за вработување: Се појавил обид за измама со програмата за самовработување

А1он
Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП МК) информираат дека се појавени случаи на обиди за измама
Економија

АВРМ: Исплатени околу 65 милиони денари за 6.933 невработени лица

А1он
Агенцијата за вработување денеска изврши исплата на средства за 6.933 невработени лица корисници на паричен надоместок согласно Законот за вработувањето и осигурување во случај на
Економија

Повеќе од 12,000 лица се евидентирани како невработени само во периодот март – мај

А1он
По основ на прилив од работен однос, во периодот 11.03 до 31.05 во Агенцијата за вработување, со статус на невработени лица се стекнале 11904 лица,
Економија

Од почетокот на корона-кризата, АВРМ евидентирала 8.160 невработени

А1он
Во периодот 11 март до 30 април годинава, во Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, по основ на прилив од работен однос, се евидентирани
Македонија

Редовните пријавувања на невработените се одложуваат до истек на мерките за заштита од коронавирусот

А1он
Поради новонастанатата состојба со коронавирусот и препораките за спречување на неговото ширење, Агенцијата за вработување ги известува сите невработени лица да го одложат редовното пријавување