Државна помош побарале уште 778.000 невработени во САД

Од:

Околу 778.000 американски работници минатата недела се пријавиле за надомест за невработеност, бидејќи ненадејниот раст на случаи на коронавирус го попречува и го држи под притисок закрепнувањето на пазарот на трудот, соопшти денеска Министерството за труд на САД.

Со новите невработени кои поднеле барање за државна помош, вкупниот број, според евиденцијата на Министерството, достигна околу 68,9 милиони луѓе, покажуваат сезонски усогласените податоци за ефектите од Ковид-19, што е приближно еднакво на населението на Тајланд, пренесува „Њујорк Пост“.

Бројот на новорегистрирани невработени се зголемува втора недела по ред, а веќе девет месеци по ред го надминува највисокото ниво од периодот пред пандемијата од 695.000 поднесени апликации.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Клацкалки за деца на оградата меѓу САД и Мексико добија награда за најдобар дизајн

Жарко Настоски

ВИДЕО: Вашингтон личи на воена зона пред инаугурацијата на Бајден

Жарко Настоски

Њујорчани должат над милијарда долари за неплатени кирии

Ана Ололовска

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

ИФО: Земјите во светот очекуваат поголем економски раст со изборот на Бајден

Ана Ололовска

ФБИ ја уапси жената која, при упадот во Капитол, и го украде лаптопот на Пелоси

Ана Ололовска