maska

Македонија

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ: Не се преземаат мерки за големата кашлица

А1он
Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ тврди дека повторно се доцни со превентивните мерки за заштита на граѓаните, а особено децата, од големата кашлица. Според нив,
Свет

Кралицата Елизабета првпат во јавност со маска

А1он
Британската кралица Елизабета јавноста првпат имаше можност да ја види со маска. Денеска беа објавени фотографиите од церемонијата во Вестминистерската капела на гробот на Непознатиот
Свет

ВИДЕО: Австралиски полицаец дави девојка што одбила да носи заштитна маска

А1он
Полицајци од австралиската сојузна држава Викторија се под истрага поради насилно постапување со жена која не носела заштитна маска за лице. На снимката од инцидентот,
Свет

Јапонска стартап компанија измисли заштитна маска која преведува осум јазици

А1он
Јапонската стартап компанија „Донат Роботикс“ измисли паметна маска за време на пандемијата на коронавирус, која помага во комуникација и при физичко дистанцирање. Паметната маска Ц-Фејс
Македонија

МВР: 474 лица не носеле маска изминатото деноноќие

А1он
Во текот на изминатото деноноќие 04/05.07.2020 година на територијата на целата земја по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, се регистрирани  474
Македонија

Кочубовски: Носете маска и држете дистанца на плажа, водата во езерата покажува загадување, но дозволена е за капење

Водата во Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро е дозволена за капење, а на плажа се што треба посетителите да прават за бидат безбедни во однос