lavrov

Македонија

Лавров: Уставните измени беа наметнати со уценување и поткуп на пратеници

А1он
Со уцени и поткуп на пратеници, со директна вмешаност на странски дипломати, беа наметнати уставните измени, вели министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров
Свет

Лавров: На Русија не и требаат посредници во спорот со Украина

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ја отфрли идејата за меѓунеродно посредување во спорот меѓу Русија и Украина околу руската заплена на три
Свет

Лавров: Ситуацијата во теснецот Керч е провокација, САД и западните земји ја влошуваат атмосферата

А1он
Ситуацијата во теснецот Керч е недвосмислена провокација и Киев ги прекрши одредбите на меѓународното право, соопшти денес шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – САД
Регион

Лавров: Западот сака да го претвори Балканот во упориште против Русија

А1он
Се добива впечаток дека Западот не ги научи лекциите од „украинската трагедија“, па постојат упорни обиди Балканот да се претвори во уште едно воено упориште
Свет

Лавров: Санкциите не им користат ниту на Русија ниту на ЕУ

А1он
Државите членки на Европската унија трпат загуби кои надминуваат 100 милијарди долари како последица на антируските санкции што ги диктираат САД, изјави рускиот министер за
Регион

Лавров: Никој не треба да создава конфликти на Балканот

А1он
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, на заедничка прес-конференција со босанскиот колега Игор Црнадак во Сараево изјави дека никој од надвор не треба да создава
Свет

Лавров: Авторите на извештајот за Конференцијата за безбедност во Минхен ја претставуваат Русија во негативно светло

А1он
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека авторите на извештајот за Минхенската конференција за безбедност го претставуваат руското влијание во негативно светло. –
Свет

Лавров: Иранскиот нуклеарен договор треба да остане во сегашната форма

А1он
Москва сака договорот за иранската нуклеарна програма, склучен меѓу шесте светските сили и Иран во 2015 година, да остане во сегашната форма, изјави денеска рускиот