kosvo

Регион

Пукање кај Јариње, експлозии одекнуваат кај Звечани

А1он
Пред петнаесетина минути во околината на Зубин Поток, во селото Стуоце, кај Газивода, се слушнала пукотница која траела петнаесетина минути. Две детонации се слушнале во
Регион

Вучиќ: На изборите во Косово, „Српска листа“ ја оствари најубедливата победа досега

А1он
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва имаше вонредно обраќање по повод изборите во Косово, во кое кажа дека партијата „Српска листа“ остварила најубедлива победа во својата
Регион

Дијалогот Белград-Приштина без напредок, Вучиќ бара „повлекување на противправните одлуки“

А1он
Новата рунда преговори помеѓу Белград и Приштина за нормализација на односите на двете земји не донесе напредок. Српскиот претседател Александар Вучиќ смета дека не може
Регион

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

А1он
Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди
Регион

Вучиќ ќе бара од Путин „подлабоко“ согледување на проблемот со Косово

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој се наоѓа во посета на Москва, денеска изјави дека од неговиот руски колега Владимир Путин ќе побара „подлабоко“ да го
Регион

Во Косово се вратиле 117, во Албанија ниту еден припадник на ИД

А1он
Според најновиот извештај на истражувачкиот Институт Soufan Center, со седиште во САД, во изминатите две години,во Косово се вратиле 117 Косовци припадници на Исламска држава.