srpska lista

Регион

Пратениците од Српска листа дадоа заклетва и ја напуштија седницата на Собранието на Косово

А1он
„Српска листа“ соопшти дека денеска деветмина пратеници од таа партија технички ги верификувале своите мандати во Собранието на Косово и на тој начин, како што
Регион

Српска листа нема да го поддржи формирањето на новата косовска влада

А1он
Српската премиерка Ана Брнабиќ по денешниот состанок во Белград со претставници на Српска листа од Косово, изјави дека оваа партија нема да го поддржи формирањето
Регион

Српска листа нема да го попречува формирањето на косовската влада

А1он
Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа (СЛ), по вечерашната средба со лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) и мандатар за премиер, Албин Курти, порача дека
Регион

Вучиќ: На изборите во Косово, „Српска листа“ ја оствари најубедливата победа досега

А1он
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва имаше вонредно обраќање по повод изборите во Косово, во кое кажа дека партијата „Српска листа“ остварила најубедлива победа во својата
Регион

Јаблановиќ: Српската листа веќе четири години спие во косовското Собрание, може да преспие уште една ноќ

А1он
Партијата на косовските Срби (ПКС) смета дека тоа што пратениците на Српската листа (СЛ) од синоќа се наоѓаат во косовското Собрание со барање да се
Регион

Српска листа: Целта на идејата за „обединување на Митровица“ е протерување на Србите

А1он
Целта на идејата за обединување на општините Јужна и Северна Миторовица во единствена единица на локалната самоуправа, е протерување на Србите од северниот дел на
Регион

Српската листа против трансформацијата на ФСК во војска на Kосово

А1он
Потпретседателот на Српската листа и пратеник во косовското Собрание Игор Симиќ се спротивстави на денешната одлука на Владата на Косово, во која партиципира и неговата