koronavirus mkd

Македонија

Филипче: Да ги почитуваме мерките, без исклучок! За живот се работи

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче попладнево на социјалните мрежи изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – Изразувам искрено
Македонија

(ВИДЕО) Чулев: Граѓаните да ги извршуваат своите обврски согласно дадените препораки, согласно упатствата на медицинските лица

А1он
„Како што веќе знаете, на седница што ја одржа вчера Владата донесе одлука, почнувајќи од денеска, да се ограничи движењето на граѓаните. Одлуката е донесена
Македонија

Никој од персоналот на Инфективна клиника не е заразен со коронавирус

А1он
Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко
Македонија

Од утре во земјава 14 пунктови за тестирање за коронавирус

А1он
Од утре почнуваат да функционираат вкупно 14 пунктови за земање материјали и брисеви за тестирање за коронавирус на територијата на целата држава. Во Скопје пунктовите
Македонија

Филипче: Се размислува за ограничување на движењето на повозрасните

Кристијан Ландов
Новите 29 заразени пациенти е очекувана бројка за министерот за здравство, Венко Филипче. Според него, мерките го даваат резултатот, а верува дека полицискиот час ќе
Македонија

ВИДЕО: Прв смртен случај во земјава од коронавирус

Кристијан Ландов
Министерот Венко Филипче кажа дека жена во Куманово починала од коронавирусот. Неа и биле направени две тестирање кои биле негативни, а по смрттта и е
Економија

Заев: За дел од граѓаните помош од една минимална плата, се запира и извршувањето додека трае кризата

Мери Јордановска
Лидерот на СДСМ Зоран Заев, освен мерките кои предвидуваат функционерите и јавниот сектор во април и мај да земаат минимална плата од 14.500 денари, до
Македонија

(ВИДЕО) СДСМ: Премиерот, министрите, директорите и јавниот сектор да земаат минимална плата од 14.500 денари

Мери Јордановска
СДСМ изготвил низа економски мерки кои ќе ги достави до Владата, а со цел да им се помогне финансиски на граѓаните и на фирмите кои
Македонија

Во Дебар и Центар Жупа се почитуваат владините мерки за заштита од коронавирусот

А1он
Изминатово деноноќие, безбедносната состојба во општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба, е стабилна. Не се регистрирани собирања на граѓани на јавни