koronavirus mkd

Македонија

Ѓурчиновски: Од утре значително присуство на Армијата во обезбедување на сите државни граници

А1он
Почнувајќи од утре ќе биде забележано значително присуство на Армијата, комбинирано во заеднички патроли и активности, за обезбедување на сите државни граници на нашата татковина.
Македонија

Кривична пријава за лице од Струшко за прекршување на мерките за самоизолација

А1он
Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“, ОВР Струга поднесе кривична пријава против Ј.Ф.(37) од
Македонија

Кривични пријави за граѓани од Куманово за непочитување на прописи за време на епидемија

А1он
Против две лица од Куманово е поднесена кривична пријава за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, соопшти полицијата. До ОЈО Куманово вчера е
Македонија

Луѓе кои биле во контакт со заболени, заглавени се дома со симптоми на Ковид-19, нема кој да дојде да им земе брисеви

Мери Јордановска
Лица кои имаат симптоми на коронавирусот, а претходно биле во контакт со заболени од Ковид-19, заглавени се во своите домови со висока температура, кашлица и
Македонија

19 новозаболени од коронавирус – бројката на дијагностицирани пациенти во земјата е 67 лица

А1он
Министерството за здравство информира дека вчера попладне и во текот на ноќта преку ИЈЗ на коронавирус беа тестирани 71 лице. Од нив 2 лица се
Македонија

СДСМ: Справувањето со коронавирусот е сериозен предизвик, здравствените работници беспоштедно се жртвуваат, да им помогнеме со доследно почитување на препораките и задолженија од институциите

А1он
„Како држава се соочуваме со сериозен предизвик каков што е коронавирусот, но само со заеднички сили и сплотени овој предизвик успешно ќе го надминеме. Преземени
Македонија

Задолжителна редарска служба пред маркетите, аптеките, банките и поштите

А1он
Сите маркети, аптеки, банки и објекти кои даваат поштенски услуги, задолжително треба да обезбедат редарска служба при влез и во внатрешноста во овие објекти, со
Македонија

Сите гранични премини затворени, се пропуштаат само камиони и овластени лица

А1он
За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Сите гранични премини се затворени и за влез во земјава за странски државјани,
Економија

Храна има доволно – граѓаните да не паничат, за поскапување казните до 5.000 евра, па и една година затвор

А1он
Прехранбената индустрија во земјава им порачува на граѓаните дека нема потреба панично да купуваат залихи зашто има доволно леб, брашно, масло за јадење, млеко, млечни