ОЈО Гевгелија поднесе 14 казнени налози за непочитување на полицискиот час

Од:

Основното јавно обвинителство од Гевгелија поднесе 14 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 19 лица, обвинети за кривичното дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, информираат од Јавното обвинителство.

– Сите обвинети не се придржувале до Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, односно за време на полицискиот час биле затекнати на различни локации во и околу Гевгелија без да поседуваат дозвола за движење, велат од Обвинителство.

За секој од обвинети лица, јавните обвинители му предложија на Судот да изрече парични казни од 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 10 евра во денарска противвредност.

Би можело да ве интересира

Субјектите кои вршат превоз за сопствени потреби ќе мора да возат со половина капацитет

А1он

Владата: Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

А1он

Оџа од Слупчане, по смртта на мајка му: Требаше да има погреб во селото за да сфатат луѓето дека коронавирусот постои

60 полицајци на служба во Гевгелија од денес во изолација поради позитивен колега – странец

Маја Илиевска-Пачемска

Пред почетокот на сезоната, сите спортисти ќе се тестираат за Ковид-19

А1он

Градоначалникот на Чаир позитивен на коронавирус

А1он