Постапка поради прекршување на полицискиот час во Охрид

Од:

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице заради кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, соопштија од охридското Обвинителство.

– Обвинетиот се товари дека вечерта на 26 спроти 27 март, за време на полицискиот час, се движел низ Охрид и со тоа не ја почитувал Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена како мерка за сузбивање и спречување на заразната болест Ковид-19, информираат од Јавното обвинителство.

Охридското обвинителство побара од Основниот суд Охрид да определи парична казна за обвинетиот во износ од 100 дневни глоби, при што вредноста на секоја дневна глоба да биде одредена на 20 евра во денарска противвредност.

Би можело да ве интересира

Пратеникот Мухамед Зекири и неговото семејство хоспитализирани во болница

А1он

Полициски час од четврток, почнува во 21 часот

Предраг Петровиќ

Нов полициски час од четврток до понеделник за Скопје, Штип, Куманово, Тетово

А1он

Граѓаните при влез во Македонија ќе мораат да приложат PCR тест доколку не сакаат да бидат спроведени во државен карантин

А1он

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено, гробиштата се на отворен простор

Габриела Димковиќ-Мишевска

Затворена уште една текстилна компанија во Штип, вкупно седум конфекции

Ана Ололовска