Постапка поради прекршување на полицискиот час во Охрид

Од:

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице заради кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, соопштија од охридското Обвинителство.

– Обвинетиот се товари дека вечерта на 26 спроти 27 март, за време на полицискиот час, се движел низ Охрид и со тоа не ја почитувал Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена како мерка за сузбивање и спречување на заразната болест Ковид-19, информираат од Јавното обвинителство.

Охридското обвинителство побара од Основниот суд Охрид да определи парична казна за обвинетиот во износ од 100 дневни глоби, при што вредноста на секоја дневна глоба да биде одредена на 20 евра во денарска противвредност.

Би можело да ве интересира

Ковид-19: 400 новозаболени од 2327 направени теста, починаа 11 лица

Катерина Павлова-Николовска

Влада: Ќе се донесе ДУП за охридското крајбрежје и нема да се гради ски-центар на Галичица

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 620 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

331 санкциja за неносење маска

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти

Ана Ололовска

Вучиќ: Вакцините за С. Македонија се пријателски и братски потег, задоволни сме ако и соседите бидат задоволни

Ана Ололовска