kniga

Култура

Излегува од печат научнофантастичниот роман „Нарака“ на Никола Кузелов

А1он
Деновиве се очекува да излезе од печат новиот дистописки роман “НАРАКА” на Никола Кузелов. Се работи за научно-фантастична приказна инспирирана од светската пандемија. Приказната го
Култура

Онлајн промоција на новата книга на Томислав Османли

А1он
Утре (вторник) на пладне во паркот пред Културно-информативниот центар во Скопје ќе се одржи онлајн промоција на најновата прозна книга „Парадоксикон“ од Томислав Османли. Книгата,
Култура

Саем на книгата во Македонска Каменица

А1он
Културно-информативниот центар „Романса” од Македонска Каменица во соработка со издавачката куќа „Антолог“ од Скопје и здружението „Надеж Норе“ од Македонска Каменица по повод денот на
Култура

„Фениксот на непокорот“ од Виктор Габер – книга за еврејската заедница во земјава и нејзиното повторно возобновување

А1он
Книгата „Фениксот на непокорот“ од Виктор Габер, доајенот на македонската современа дипломатија, денеска беше промовирана во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија. Станува
Култура

Претставување на книгата „Сакам, значи постојам“ на Ана Јовковска

А1он
Издавачката куќа „Три“ денеска напладне во книжарницата во ГТЦ ќе ја претстави најновата книга на авторката, новинарка и активистка Ана Јовковска, насловена „Сакам, значи постојам“.
Култура

Највисоки оценки за романот „Зад аголот“ на Томислав Османли во белградски „Данас“

А1он
Во српскиот дневен весник „Данас“ објавен е книжевен осврт на авторката Анѓелка Цвијиќ посветен на српското изание на македонскиот роман „Зад аголот“ од Томислав Османли.
Култура

Oбјавен романот „Времето на козите” од Луан Старова

А1он
Деновиве, во издание на престижната словенечка издавачка куќа ,,Цанкарјева заложба’’, во Љубљана, во едицијата „модерни класици“, е објавен романот “Времето на козите” од нашиот автор
Култура

„Реквием за љубовта“ од Зоран Пејковски објавена на полски јазик

А1он
Книгата „Реквием за љубовта“ на битолчанецот Зоран Пејковски преведена е и објавена на полски јазик. Минатата година во Полска книгата е одиграна во театарска претстава