tomislav osmanli

Култура

Томислав Османли добитник на хрватската книжевна награда „Donat“ за животно дело

А1он
Награди „Donat“ за литературни придонеси им се доделени на македонските писатели Даниела Андовска-Трајковска и Борче Панов како и на невладината организација Хрватско-македонска тангента со седиште
Култура

Објавен „Заборав“ – најновиот роман на Томислав Османли

А1он
Книгоиздателството „ВиГ Зеница“ ја објави најновата книга на Томислав Османли, романот насловен „Заборав“. Книгата на Османли говори за Алцхајмеровиот синдром на ова време на патолошки
Култура

Томислав Османли за романот „Бродот. Конзархија“добитник на кинеска книжевна награда

А1он
Еден од двајцата победници во категоријата за роман на кинескиот книжевен конкурс “Zheng Nian Cup” 2023 распишан од пекиншкиот Музеј на литературата за свесност и
Култура

Расказ на Томислав Османли објавен во Хрватска

А1он
Реномираниот хрватски портал ‘TRIS’ деновиве го објави расказот „Сонот на Ангеле Богев“ на македонскиот писател Томислав Османли. Станува збор за еден од расказите кои авторот
Култура

Во Србија објавена книга со три драми на Томислав Османли

А1он
Новосадски „Прометеј“, едно од најугледните српски книгоиздателства, деновиве ја објави книгата со три драми на македонскиот писател и драмски автор Томислав Османли. Книгата го носи
Култура

Расказ на Томислав Османли објавен во грчката ревија за култура „Енекен“

А1он
Во најновиот број на угледната ревија „Енекен“, грчкото списание за култура и општетвени прашања кое се публикува во Солун, е објавена прозна творба на нашиот
Култура

Интервју на писателот Томислав Османли за „Вијести“: „Во новото општество нема место за сеќавањата“

А1он
Македонскиот писател е преставен во мошне опсежен разговорот за неговите книги објавени во регионалните издавачки куќи, како и со неговите мислења кои се движат и
Култура

Онлајн промоција на новата книга на Томислав Османли

А1он
Утре (вторник) на пладне во паркот пред Културно-информативниот центар во Скопје ќе се одржи онлајн промоција на најновата прозна книга „Парадоксикон“ од Томислав Османли. Книгата,
Култура

„Најстари приказни“, митови раскажани од Томислав Османли

А1он
Во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина ‒ публикации“, наскоро ќе биде објавена најновата книга на македонскиот раскажувач Томислав Османли, „Најстари приказни“. Станува збор