knigi

Македонија

МОН за доцнењето од три месеци: Авторите немаа интерес да достават предлог учебници

Орце Костов
Учебниците за прво,второ, четврто и петто одделение доцнат речиси три месеци поради немањето интерес на авторите да предложат ракописи, немањето рецензенти кои даваат мислење во
Култура

Десет книги за античката филозофија од академик Витомир Митевски

А1он
Излезе од печат авторската едиција во десет книги на академик Витомир Митевски под заеднички наслов „Античката филозофија и нејзиното влијание“ во издание на „Матица македонска“.
Култура

Излезе петтиот број од книжевното списание „Книжевни елементи“

А1он
Излезе петтиот број од книжевното списание „Книжевни елементи“. На повеќе од двесте страници застапени се повеќе од педесет писателски имиња од земјата и од странство,
Култура

Во сите книжарници „Литература.мк“ се слават денови на литературата, овој пат со попусти до 70 отсто

А1он
Под слоганот „Денови на литературата“, сите книжарници „Литература.мк“ од 10 до 21 февруари ќе бидат места каде ќе можат да се купат книги од голем
Култура

Книготека.мк: Преземете бесплатна книга од домашен или странски автор по ваш избор

А1он
Тимот на Книготека.мк во соработка со издавачите „Антолог“, „Бата Прес“, „Или-Или“, „Бегемот“, „Сакам Книги“, „Македоника“ и „Полица“ започна иницијатива за доделување на ваучери за бесплатни
Магазин

„Мојата борба“ на Хитлер и други нацистички книги се забрануваат од страна на Амазон

А1он
Амазон забранува продажба на повеќе изданија на политичкиот манифест на Адолф Хитлер како и на другите нацистички автори на својата онлајн страница, се вели во
Култура

Саем на книгата во Македонска Каменица

А1он
Културно-информативниот центар „Романса” од Македонска Каменица во соработка со издавачката куќа „Антолог“ од Скопје и здружението „Надеж Норе“ од Македонска Каменица по повод денот на