literatura

Култура

Објавена книгата за деца и млади „Диносаурус“ од Аевар Тор Бенедиктсон

А1он
Книгата за деца и млади „Диносаурус“ од познатиот исландски писател Аевар Тор Бенедиктсон (Ævar Þór Benediktsson) која е дел од серијалот „Твојата сопствена приказна“, излезе
Култура

Нова книга со раскази „Деконструкција на празнината“ од Даниела Андоновска-Трајковска

А1он
„Деконструкција на празнината“ е нова книга раскази напишана од универзитетскиот професор Даниела Андоновска-Трајковска. Книгата денеска во Битола ќе ја промовираат Мишел Павловски и Борче Панов,
Култура

„Арс Ламина“ објави шест бестселери од Агата Кристи на македонски јазик, а наскоро се очекува и цела едиција од дванаесет изданија

А1он
Таа е креатор на некои од најпознатите ликови во крими-литературата, Херкул Поаро и госпоѓицата Џејн Марпл. Воедно е и најпродавана авторка на сите времиња со
Култура

Во сите книжарници „Литература.мк“ се слават денови на литературата, овој пат со попусти до 70 отсто

А1он
Под слоганот „Денови на литературата“, сите книжарници „Литература.мк“ од 10 до 21 февруари ќе бидат места каде ќе можат да се купат книги од голем
Култура

Издаден прв роман на авторот Ковилоски, долгогодишен работник во секторот за ресоцијализација на КПД „Идризово“

А1он
Деновиве во македонскиот литературен етер се појави романот „Кралеви од улиците“ од авторот Александар Ковилоски. Приказната во него изобилува со дрога, маалски живот, емоционални односи,
Култура

Промовирана најновата стихозбирка „Тивко како молитва“ на Сузана Мицева

А1он
Синоќа во Струмица беше промовирана најновата стихозборка „Тивко како молитва“ на поетесата и новинарка Сузана Мицева, во издание на „Просветно дело“. На промоцијата беше кажано
Култура

Шест европски автори гостуваат на петтиот книжевен фестивал „Букстар“

А1он
Шест европски автори се гости на петтиот Фестивал на европската литература „Букстар“ кој го организира издавачката куќа „Антолог“. Под мотото „Отаде“ ќе се одржува до
Култура

Објавена збирката раскази „Чувар на штурци“ од Владимир Плавевски

А1он
Списанието за литература, култура и уметност „Современост“ од Скопје деновиве ја објави збирката раскази „Чувар на штурци“, 8-ма книга раскази од македонскиот писател Владимир Плавевски