katar

Свет

Катар: Ниту еден производител не може да го замени рускиот гас во Европа на краток рок

А1он
Ниту Катар ниту другите земји-производители немаат капацитет да го заменат рускиот гас течен природен гас (liquified natural gas – ЛНГ) доколку се прекине снабдувањето поради
Свет

Блинкен: Катар се согласи да ги застапува интересите на САД во Авганистан

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Катар се согласил да ги застапува американските интереси во Авганистан, откако во август беше затворена Амбасадата на
Свет

Одржани првите парламентарни избори во Катар, не е избрана ниту една жена

А1он
Катарците гласаа на првите парламентарни избори во земјата во саботата, но ниту една жена не е избрана во парламентот. Во оваа богата земја од Заливот
Свет

Во Катар почнаа првите парламентарни избори, помалку од 10 отсто од граѓаните имаат право на глас

А1он
Катарците денеска излегуваат на првите парламентарни избори во оваа заливска земја, на кои се избираат две третини од Советодавниот совет -Шура. Гласачите почнаа да пристигнуваат
Свет

Ал Тани: Одлуката на талибанците да забранат школување на девојчињата за Катар е разочарувачка

А1он
Шефот на катарската дипломатија шеикот Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани изјави дека одлуката на талибанците да им забранат учење на девојчињата во Авганистан е „многу
Спорт

Катар ќе го отвори шестиот стадион изграден за Светското првенство 2022 година

А1он
Катар следниот месец ќе го отвори шестиот стадион, изграден за Светското фудбалско првенство во 2022 година. Ова го објави прес-службата на Организацискиот комитет на Мундијалот
Свет

Шефот на катарската дипломатија вели дека признавањето на талибанците како власт во Авганистан не е приоритет

А1он
Министерот за надворешни работи на Катар, шеикот Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани, изјави дека признавањето на талибанците како влада на Авганистан не е приоритет, но дека