katar

Свет

Ал Тани: Одлуката на талибанците да забранат школување на девојчињата за Катар е разочарувачка

А1он
Шефот на катарската дипломатија шеикот Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани изјави дека одлуката на талибанците да им забранат учење на девојчињата во Авганистан е „многу
Спорт

Катар ќе го отвори шестиот стадион изграден за Светското првенство 2022 година

А1он
Катар следниот месец ќе го отвори шестиот стадион, изграден за Светското фудбалско првенство во 2022 година. Ова го објави прес-службата на Организацискиот комитет на Мундијалот
Свет

Шефот на катарската дипломатија вели дека признавањето на талибанците како власт во Авганистан не е приоритет

А1он
Министерот за надворешни работи на Катар, шеикот Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани, изјави дека признавањето на талибанците како влада на Авганистан не е приоритет, но дека
Свет

ВИДЕО: Катар ја прими првата серија американски борбени авиони „F-15QA“

А1он
Катар ја прими првата серија борбени авиони од новата генерација „Ф-15“, произведени од САД и „Боинг“, во партнерство со оваа заливска држава. Презентацијата се одржа
Свет

Катар дава пола милијарда долари за да се обнови Газа

А1он
Катарската Влада вети 500 милиони долари за обновата на Појасот Газа по 11-дневната војна меѓу Израел и палестинските екстремисти од движењето Хамас, кое ја контролира
Спорт

ВИДЕО: Во Катар 20.000 гледачи на отворање на нов стадион, сите тестирани на корона пред влезот

А1он
Една од арените на кои ќе се играат натпреварите од Светското фудбалско првенство во Катар во 2022 година, стадионот Ахман Бин Али, денеска беше свечено
Свет

Напуштено бебе најдено на аеродром во Катар – властите симнале 13 Австралијанки од авион, барајќи ја мајката

А1он
Австралија денеска ги осуди катарските власти поради постапувањето кон 13 патнички на лет за Сиднеј, кои биле изложени на детален преглед како би се утврдило