izbiracki spisok

Македонија

Ажурирањето на избирачниот список продолжува онаму каде што застана на 31 март

А1он
Владата на денешната 64-та седница донесе Уредба со законска сила за дополнување на Уредбата со законска сила за прашања поврзани со изборниот процес, со која
Македонија

Дерковски: Избирачкиот список никогаш нема да биде идеално чист

Кристијан Ландов
Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на претстојните избори нема да има злоупотреба на лични карти за гласање. Тој вели дека
Македонија

Уште четири дена за увид во Избирачкиот список

А1он
На 14 март истекува рокот за увид во Избирачкиот список и пријавувањето за гласање на дисјаспората. На овој датум завршува и поднесувањето на барањата на
Македонија

ДИК: Увид во Избирачкиот список во канцелариите на ДИК извршиле 21.594 граѓани

А1он
Во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК), заклучно со вчера, кога заврши јавниот увид во Избирачкиот список, увид извршиле вкупно 21.594 граѓани,
Македонија

ЦИВИЛ со повик до граѓаните да соработуваат и да пријавуваат неправилности во избирачкиот список

А1он
„ЦИВИЛ – Центар за слобода ги повикува граѓанките и граѓаните да помогнат во ревизијата на Избирачкиот список и да пријавуваат нерегуларности. Тие можат да извршат
Македонија

Повеќе од 16.000 граѓани ги провериле податоците во Избирачкиот список

А1он
Во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК) од 21 август до вчера (3 септември) увид во Избирачкиот список за локалните избори направиле
Македонија

Зголемен бројот на граѓани кои вршат увид во Избирачкиот список

А1он
Увид во Избирачкиот список од 21 овој месец до вчера (28 август) преку апликацијата на веб страната на Државната изборна комисија (ДИК) е направен 177.
Македонија

Избирачкиот список за локалните избори од денеска на увид

А1он
Избирачкиот список за локалните избори кои треба да се одржат на 15 октомври годинава од денеска е на јавен увид. Во Избирачкиот список има 1.816.127
Македонија

ДИК ги повикува граѓаните да направат увид во избирачкиот список

А1он
Државната изборна комисија (ДИК) ги повикува граѓаните да направат увид во своите податоци во Избирачкиот список и, доколку е потребно, да побараат измена, дополнување или