Увид во податоците во Избирачкиот список од денеска до 9 септември

Од:

Државната изборна комисија ги известува граѓаните дека јавниот увид во Избирачкиот список почна денеска и ќе трае заклучно со 9 септември во 24 часот.

– Сите заинтересирани граѓани кои сакаат да извршат увид во своите податоци тоа можат да го направат лично, во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК, и електронски –  на https://www.sec.mk/uvid-vo-izbirachki-spisok/ За време на јавниот увид, подрачните одделенија и канцеларии на ДИК ќе работат секој ден од 8 до 19 часот, а на 9 септември до 24 часот, информира Државната изборна комисија.

Барањата за запишување, бришење или дополнување на податоците во Избирачкиот список се поднесуваат писмено во подрачното одделение или канцеларија на ДИК според местото на живеење или електронски на [email protected]с.mk.

На веб-страницата  https://www.sec.mk/uvid-vo-izbirachki-spisok/ се достапни потребните обрасци, информира ДИК. 

Би можело да ве интересира

ДИК ќе формира работна група за меѓуинституционално координативно тело за ИКТ и справување со безбедносни предизвици

Ана Ололовска

ДИК: Граѓаните да извршат увид во своите податоци во Избирачкиот список

ДИК: Во советот на општина Тетово влегуваат Беса со 12, ДУИ со 11 советници, ВМРО-ДПМНЕ со 4, СДСМ со 2, Алтернатива и ДПА со по 1

Ана Ололовска

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска