infektivna

Македонија

Пендаровски до вработените на Инфективна: Издржете одговорно и професионално во оваа битка, сите сме со вас

А1он
Претседателот Стево Пендаровски преку видео врска оствари разговор со директорката и со дел од вработените медицински лица на Инфективната клиника во Скопје при што беше
Македонија

На Клиниката за инфективни болести строго се почитуваат препораките за употреба на лична заштитна опрема од здравствените работници

А1он
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзор во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и притоа не се констатирани никакви
Видео Македонија

ВИДЕО: Жена на 50 години која утрово дошла од Италија е првата заболена од коронавирус во земјава

Мери Јордановска
Жена родена во 1970 година, која еден месец престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во
Македонија

Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

Мери Јордановска
Жена, повратник од Италија е првата заболена од коронавирус во Македонија, дознава А1он. Се очекува информацијата да биде потврдена од страна на министерот за здравство
Македонија

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

А1он
Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје, се уште е во тешка здравствена состојба
Македонија

Нема хоспитализирани лица од труењето со храна во „ДМ“, пуштени и четворица од хоспитализираните од труењето од „Седмица“

А1он
Од Клиниката за инфективни болести информираат дека кај нив нема хоспитализирани лица од вчерашното труење со храна во гостилница „ДМ“ во Скопје. Лекарска помош, вчера
Македонија

Уште три лица хоспитализирани на Инфективната клиника

А1он
Уште три лица од гостиварско село се хоспитализирани во Клиниката за инфективни болести со висока температура, пролив, повраќање… Тие заедно со четворицата кои без хоспитализирани
Македонија

Карантин на Инфективна клиника

А1он
Двајца пациенти починале на Клиниката за инфективни болести, неофицијално од високо заразно заболување. Според информациите Клиниката е во карантин, а од Министерството за здравство информираат
Македонија

Дезинфекција во училиштето каде учело девојчето што почина вчера

А1он
Центарот за јавно здравје Скопје вчера направил превентивна дезинфекција во училиштето каде учело 12-годишното девојче кое ненадејно почина вчера на Клиниката за инфективни болести и
Македонија

Центарот за јавно здравје со превентивни мерки во случајот со западно-нилска треска

А1он
Центарот за јавно здравје од Прилеп во текот на вчерашниот и денешниот ден изврши дезинсекција на просториите каде живее тригодишното дете во Прилеп, кое беше