Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

Од:

Жена, повратник од Италија е првата заболена од коронавирус во Македонија, дознава А1он. Се очекува информацијата да биде потврдена од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во 16.30 часот.

dobivaj vesti na viber

На прес-конференцијата ќе се обратат премиерот Оливер Спасовски, Филипче и д-р Жарко Караџовски.

Неофицијално, станува збор за третото лице за кое претходно министерот кажа дека резултатите се уште не се готови.

Заболениот пациент од коронавирус сам се јавил на клиниката за Инфективни болести во Скопје, заедно со уште двајца пациенти. Сите допатувале од Италија во Македонија. Другите две лица беа негативни на коронавирусот.

Во меѓувреме, како што дознаваме, во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ забранети се посети, вратите на дел од клиниките се затворени и се врши дезинфекција.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 18.000 случаи на коронавирус потврдени во Северна Кореја

Ана Ололовска

Бајден: Еден милион починати поради Ковид-19 е трагична пресвртница

А1он

СЗО: Смртните случаи од Ковид-19 во Европа веќе се над два милиона

Ана Ололовска

Северна Кореја воведе локдаун по првите случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за првиот случај со коронавирус

Ана Ололовска

Во САД повеќе од милион смртни случаи од Ковид-19

Ана Ололовска