medicinski sestri

Македонија

Бешлиовска: Има голем одлив на медицински сестри во странство

А1он
Има голем одлив на медицински сестри во странство, изјави денеска Гордана Бешлиовска, претседателка на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри – „За
Македонија

Конечно на дневен ред еден од многуте проблеми со кои се соочуваат медицинските сестри

А1он
По изјавите на министерот за здравство кој истакна дека конечно ќе предложи промена на статусот „договор на дело“ на следната седница на владата, Здружението на
Македонија

Бешлиовска: Медицинските сестри не заминуваат само во странство, туку и се откажуваат од професијата

А1он
Медицинските сестри масовно заминуваат од државните болници во приватните, но и во странство, а има и такви кои заминуваат од професијата, алармираа денеска од Здружението
Македонија

Признавање на професионалните квалификации за медицински сестри, ветеринарни хирурзи, фармацевти и акушерки во регионот

А1он
Владата на денешната 190. седница го разгледа и прифати Извештајот за завршени преговори и склучување на Договорот за заемно признавање на професионалните квалификации за медицински
Регион

Срамна одлука на Врховниот суд: Медицинските сестри кои беа уапсени за малтретирање старица ослободени од притвор

А1он
Иако Апелациониот суд претходно ја потврди мерката притвор на медицинските сестри кои беа уапсени на почетокот на месецов за малтретирање на постара жена – жителка
Свет

Медицински сестри во САД заработиле 1,5 милиони долари од фалсификување сертификати за вакцинација

А1он
Две медицински сестри од Лонг Ајленд се обвинети за фалсификување сертификати за вакцинација, заработиле повеќе од 1,5 милиони долари, јавија американски медиуми, повикувајќи се на
Македонија

Медицинските сестри бараат да им се признае високо медицинско образование

А1он
Со пандемијата испливаа голем број проблеми, меѓу другото и еден од подолгогодишните – непризнавањето на високото медицинско образование на медицинските сестри. Ни фали спрегата меѓу
Регион

ВИДЕО: Гневен пациент влета во амбуланта во Сараево и тепаше медицински сестри што не му се јавувале на телефон

А1он
Незадоволен пациент вчеравечер влетал во амбуланта во населбата Буча Поток во Сараево и нападнал две медицински сестри, пишуваат локалните медиуми. Според „Дневни аваз“, инцидентот се
Македонија

Филипче: Се враќаат на работа 40-те медицински сестри

А1он
Од утре, 40-те медицински сестри се враќаат на работа, најави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. Тој посочи дека договорите со кои медицинските сестри
Македонија

Филипче: Не се сложувам дека медицинските сестри се деградирани, нашите инвестиции го демантираат тоа

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче се огласи за ставот на Унијата на здруженија на медицински сестри, околу најавите за отказ од три медицински сестри од